Już w niedzielę wojewódzkie referendum w sprawie lotniska na Podlasiu

  • W niedzielę przeprowadzone zostanie referendum lokalne w województwie podlaskim.
  • Podczas głosowania mieszkańcy odpowiedzą na pytanie: Czy jest Pan/i za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?
  • Referendum będzie ważne jeśli do urn pójdzie 30% uprawnionych mieszkańców (około 290 tysięcy osób).

W niedzielę mieszkańcy Podlasia udadzą się do urn wyborczych. W głosowaniu będą mogli się wypowiedzieć na temat budowy na terenie ich województwa regionalnego portu lotniczego.

Przed referendum będzie cisza wyborcza

Od północy w piątek (13 stycznia 2016 r.) rozpocznie się cisza wyborcza przed referendum. Będzie ona trwała do zakończenia głosowania. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Głosowanie

Referendum zostanie przeprowadzone w niedzielę. Lokale wyborcze zostaną otwarte o 7.00. Głosowanie zakończy się o 21.00. W głosowaniu mieszkańcy odpowiedzą na pytanie „Czy jest Pan/i za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?”.

Jak doszło do referendum?

Niedzielne głosowanie jest bezpośrednim skutkiem decyzji Komisarza Wyborczego w Białymstoku, który 5 grudnia 2016 r. wydał postanowienie o przeprowadzeniu referendum wojewódzkiego w sprawie budowy w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego. Dokument ten jest z kolei wynikiem zapadłego 29 listopada 2016 r. wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym sąd uznał, że nie ma przeszkód do zorganizowania głosowania referendalnego. Wyrok NSA kończył trwającą prawie dwa lata walkę inicjatorów referendum o przeprowadzenie głosowania.

Jak zwykle zadecyduje frekwencja

Oczywistym jest, że najważniejszym w podlaskiej inicjatywie będzie osiągnięcie wystarczającej frekwencji. Referendum będzie ważne jeśli do urn pójdzie minimum 30% uprawnionych mieszkańców. Posiłkując się danymi z wyborów samorządowych w 2014 r. wynika, że na terenie województwa podlaskiego mieszka 960860 wyborców. Żeby zatem głosowanie było ważne zagłosować musi około 290 tysięcy osób.

You May Also Like

One thought on “Już w niedzielę wojewódzkie referendum w sprawie lotniska na Podlasiu

  1. Dawnymi czasy Technikum Mechaniczne udzielalo sie w pielegnacji starego lotniska . Byly to lata 1968 I wzwyz/Wszystkim kierowal Dyrektor Pulkownik Lotnictwa Leon Klodnicki I Klub Szybowcowy I’m Zwirki I Wigury–Dawne czasy //

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *