Już 9 grudnia w Gminie Krasne będą decydować o przyłączeniu do Rzeszowa

 

  • Komisarz Wyborczy w Rzeszowie 31 października wydał postanowienie o przeprowadzeniu referendum w Gminie Krasne.
  • Mieszkańcy w referendum będą odpowiadać na pytanie: „Czy jest Pani/Pan za połączeniem Gminy Krasne z Gminą Miasto Rzeszów?”.
  • Komisarz zdecydował, że głosowanie odbędzie się 9 grudnia.
  • Referendum będzie ważne jeśli do urn pójdzie minimum 30% mieszkańców gminy.

W Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego 2 listopada ukazało się postanowienie Komisarza Wyborczego w Rzeszowie o przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie połączenia Gminy Krasne z Reszowem. Zgodnie z decyzją Komisarza głosowanie odbędzie się 9 grudnia.

Kalendarz czynności

W postanowieniu Komisarz określił wzór karty do głosowania, wzór nakładki na kartę do głosowania w alfabecie Braille’a i kalendarz czynności referendalnych.

Zgodnie z tym ostatnim do 9 listopada będzie można zgłaszać Radzie Gminy w Krasnem kandydatów do gminnej komisji referendalnej. Komisja ta powinna zostać wybrana do 14 listopada. Tego samego dnia minie termin na zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji referendalnych. Obwodowe komisje referendalne będą wybrane do 18 listopada.

Kampania referendalna skończy się 7 grudnia o 24.00. Same referendum odbędzie się 9 grudnia w godzinach od 7.00 do 21.00.

Zdecyduje frekwencja

Referendum w sprawie przyłączenia Gminy Krasne do Rzeszowa będzie ważne jeśli przy urnach pojawi się przynajmniej 30% uprawnionych do głosowania mieszkańców.

Powtórka referendum

W Krasnem już raz mieszkańcy głosowali w sprawie przyłączenia do Rzeszowa. Wtedy – 23 października 2016 r. – około 62% mieszkańców było przeciwne. Frekwencja wyniosła wtedy 56% co spowodowało, że głosowanie było ważne.

Statystyki

Referendum w Gminie Krasne będzie pierwszym tego typu głosowaniem w kadencji 2018 – 2023.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *