Jutro w Tuliszkowie odbędzie się referendum w sprawie odwołania rady gminy

 

  • Referendum w Tuliszkowie (woj. wielkopolskie) zostało rozpisane 23 października 2019 r. przez Komisarza Wyborczego w Koninie.
  • Głosowanie odbędzie się jutro (8 grudnia 2019 r.) i będzie trwało od 7.00 do 21.00.
  • W głosowaniu mieszkańcy będą odpowiadać na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Miejskiej w Tuliszkowie przed upływem kadencji?”.
  • Głosowanie referendalne będzie ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 3003 mieszkańców.

Procedurę referendalną w Tuliszkowie rozpoczęli sami mieszkańcy gminy, którzy 24 września 2019 r. złożyli do Komisarza Wyborczego w Koninie wniosek o przeprowadzenie głosowania. Komisarz uznał, że wniosek spełnia wymagania przepisów prawa i rozpisał referendum wyznaczając jego datę na 8 grudnia 2019 r.

Powody referendum

Inicjatorzy głosowania zarzucają Radzie Miejskiej w Tuliszkowie, że to właśnie ten organ jest odpowiedzialny za konflikt w gminie. Ich zdaniem rada nie ma chęci współpracy z burmistrzem Krzysztofem Romanem, nie podejmuje działań dla rozwoju gminy, blokuje inicjatywy mieszkańców i zadłuża gminę. Zdaniem przedstawicieli rady przytaczane przez inicjatorów argumenty są kłamstwami i mają ją zdyskredytować. Radni dziwią się też, że inicjatywę poparł burmistrz Roman. Według ich opinii może to świadczyć, że burmistrz nieoficjalnie był jednym z inicjatorów odwołania rady.

Najważniejsza będzie frekwencja

To czy referendum w Tuliszkowie będzie ważne będzie zależało od frekwencji. W referendach lokalnych odwoławczych próg ważności zależy od frekwencji jaka była w ostatnich wyborach. Głosowanie będzie ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 3/5 osób, które brały udział w wyborach.

W Tuliszkowie podczas wyborów rady gminy w 2018 r. głosowało 5005 mieszkańców. Oznacza to, że jutrzejsze referendum będzie ważne jeśli zagłosuje w nim przynajmniej 3003 osób. Będzie to równoznaczne z uzyskaniem frekwencji na poziomie 35,78%

Referenda odwoławcze w kadencji 2018-2023

Referendum w Tuliszkowie będzie drugim głosowaniem odwoławczym w tej kadencji w Polsce. Dwa tygodnie temu odbyło się referendum w sprawie odwołania Rady Gminy w Bałtowie (woj. świętokrzyskie). W głosowaniu przekroczono próg frekwencji i odwołano radnych.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *