„Jak zrobić referendum? Poradnik praktyczny”

 

  • W poniedziałek (30 października) w Warszawie odbędzie się konferencja „Referendum lokalne. Dlaczego jest dzisiaj ważne?”.
  • W czasie spotkania zaprezentowana zostanie publikacja „Jak zrobić referendum? Poradnik praktyczny”.
  • Udział w konferencji jest bezpłatny.

W najbliższy poniedziałek (30 października) w Warszawie odbędzie się konferencja „Referendum lokalne. Dlaczego jest dzisiaj ważne?”. Jednym z punktów spotkania będzie prezentacja przygotowanej specjalnie na tę okazję publikacji „Jak zrobić referendum? Poradnik praktyczny”.

O czym jest poradnik

„Jak zrobić referendum? Poradnik praktyczny” to napisany przystępnym językiem przewodnik po procedurze referendalnej. W zamyśle autorów poradnik podzielono na trzy części. Pierwsza część (najobszerniejsza) to omówienie, krok po kroku, procedury zmierzającej do przeprowadzenia referendum lokalnego merytorycznego. Oprócz omówienia najważniejszych przepisów prawa w tej części umieszczono szereg praktycznych wskazówek, które ułatwiają przeprowadzenie referendum. Autorem tej części poradnika jest mec. Tomasz Zakrzewski – redaktor naczelny portalu referendumlokalne.pl

Druga część poradnika zawiera opisy przykładowych inicjatyw referendalnych. Tomasz Waśniewski oraz Irena Rogowska opisali referendum przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu „Legnica”. Marek Gumpert przedstawił historię referendum w Nekli a Edyta Jaroszewska-Nowak omówiła niedawne głosowanie w Świdwinie w sprawie zakazu produkcji i hodowli organizmów GMO. Atutem tej części poradnika jest to, że autorzy byli jednymi z głównych organizatorów opisywanych inicjatyw.

W ostatniej części poradnika przedstawiono statystyki dotyczące referendów merytorycznych jakie zostały przeprowadzone w Polsce w ostatnich 20 latach.

Miejsce czas i organizatorzy

Konferencja łącznie z prezentacją poradnika odbędzie się w Warsztacie Warszawskim (Plac Konstytucji 4). Start zaplanowano na godzinę 11.00. Jeszcze przed konferencją odbędzie się spotkanie z dziennikarzami (10.30). Zakończenie wydarzenia planowane jest na godzinę 17.00.

Organizatorem poniedziałkowej konferencji jest Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. Sponsorem wydarzenia jest Guerrilla Foundation.

Zostań gościem konferencji!

Konferencja jest szansą na wymianę praktycznych doświadczeń dotyczących organizacji referendów lokalnych merytorycznych. Udział jest bezpłatny. Wszystkie osoby, które chcą uczestniczyć w wydarzeniu powinny skontaktować się z przedstawicielkami organizatorów: Moniką Sadkowską (tel. 661863993) lub Katarzyną Czupryniak (tel. 668853399). W sprawie konferencji można również pisać na adres: biuro@fundacja.rt-on.pl

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *