Gietrzwałd w niedzielę zdecyduje o losach Wójta Marcina Sieczkowskiego

 

  • W Gietrzwałdzie (warmińsko-mazurskie) w niedzielę mieszkańcy idą do urn wyborczych.
  • W głosowaniu referendalnym będą decydować o losach Wójta Marcina Sieczkowskiego.
  • Referendum będzie ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 25% mieszkańców.

Najbliższa niedziela w Gietrzwałdzie będzie stała pod znakiem referendum lokalnego. W głosowaniu mieszkańcy będą musieli odpowiedzieć na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Marcina SIECZKOWSKIEGO Wójta Gminy Gietrzwałd przed upływem kadencji?”.

Głosowanie

Lokale wyborcze zostaną otwarte o godzinie 7.00; głosować będzie można do 21.00. Każdy z mieszkańców, który będzie chciał wypowiedzieć się w sprawie odwołania Wójta Sieczkowskiego będzie mógł to zrobić w jednym z sześciu lokali wyborczych. Na siedziby komisji referendalnych zostały wyznaczone:

  • świetlica wiejska „Pod Lipą” w Gronitach (ul. Olsztyńska 21) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 1,
  • Szkoła Podstawowa w Sząbruku (ul. Samulowskiego 11) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 2,
  • świetlica wiejska w Unieszewie (ul. Lipowa 2) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 3,
  • Gietrzwałdzki Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie (ul. Kościelna 1) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 4,
  • Szkoła Podstawowa w Biesalu (Biesal 59) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 5,
  • Dom Pomocy Społecznej w Grazymach (Grazymy 1) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 6.

Cisza wyborcza

Od północy w piątek (21 kwietnia) rozpocznie się cisza wyborcza przed referendum. Będzie ona trwała do zakończenia głosowania. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Walka o frekwencję

Zgodnie z przepisami prawa głosowanie będzie ważne jeśli do urn wyborczych pójdzie przynajmniej 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze danego organu.

W 2014 r. w Gietrzwałdzie w drugiej turze wyborów na Wójta spośród 4912 uprawnionych do głosowania do urn poszło 2049 osób. Dało to frekwencje na poziomie 41.71%. Żeby planowane referendum było ważne zagłosować musi przynajmniej 1230 osób co daje około 25% ogółu wyborców.

Statystyka

Dotychczas w kadencji 2014 – 2018 przeprowadzono 38 prób odwołania władz. Tylko trzy spośród nich okazały się ważne. Było tak w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.).

Referendum w Gietrzwałdzie będzie czwartym plebiscytem odwoławczym na Warmii i Mazurach. Wcześniej nieudane inicjatywy odbyły się w Ełku (8 maja 2016 r.), Wilczętach (9 października 2016 r.) i Dąbrównie (19 lutego 2017 r.).

Powody referendum w Gietrzwałdzie

Konflikt na linii Wójt – mieszkańcy w Gietrzwałdzie narastał już od dłuższego czasu. Wszystko na poważnie rozpoczęło się wtedy gdy Wójt odwołał dyrektorkę szkoły podstawowej Teresę Kochanowską. Po drugie zwolniony został Paweł Jarząbek – szef gminnego ośrodka kultury, któremu jak sam podkreśla nie przedstawiono żadnych merytorycznych uwag do co do jego pracy.

Wydarzeniem, które definitywnie przesądziło o mobilizacji mieszkańców było postawienie Wójtowi przez olsztyńską prokuraturę blisko 200 zarzutów dotyczących podrabiania projektów decyzji administracyjnych. Wójt Gietrzwałdu miał się tego dopuścić od maja 2011 do maja 2014 roku czyli w okresie kiedy jeszcze nie piastował urzędu wójta.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *