Fakty i mity o referendum w Świdwinie

  • Referendum w Świdwinie (zachodniopomorskie) odbędzie się 22 stycznia 2017 r.
  • W dniu głosowanie mieszkańcy mają odpowiedzieć na pytania dotyczące przyszłości  burmistrza Jana Owsiaka oraz rady miasta Świdwina.
  • Referendum będzie ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 3/5 osób, które brały udział w wyborach odwoływanych organów.

W Świdwinie atmosfera coraz bardziej gorąca. Referendum w sprawie przyszłości burmistrza Jana Owsiaka oraz rady miasta Świdwina już 22 stycznia. Zwolennicy i przeciwnicy głosowania ścierają się na różnych forach. Podczas jednej takiej dyskusji (prowadzonej na forum internetowym) pojawiło się kilka wątków, które wymagają wyjaśnienia.

Próg ważności referendum jest inaczej liczony dla głosowania w sprawie burmistrza a inaczej dla głosowania w sprawie rady – MIT

Podczas dyskusji jeden z forumowiczów stwierdził, że głosowanie w sprawne odwołania burmistrza będzie ważne jeśli do urn pójdzie minimum 30% mieszkańców a głosowanie w sprawie odwołania rady będzie ważne jeśli zagłosuje przynajmniej 3/5 osób, które wzięły udział w wyborach do rady w 2014 r. Jest to błąd. Zarówno burmistrz jak i rada zostali wybrani w wyborach bezpośrednich. Tym samym żeby referendum w sprawie odwołania tych organów było ważne do urn musi pójść 3/5 osób, które brały udział w głosowaniach do tych organów w 2014 r.

Inny jest próg ważności referendum w sprawie odwołania burmistrza a inny w głosowaniu w sprawie rady – FAKT

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym ważność głosowań odwoławczych jest uzależniona od odpowiedniej frekwencji. Tak jak to już powiedziano referendum w każdej ze spraw będzie ważne jeśli zagłosuje przynajmniej 3/5 osób, które brały udział podczas wyborów danego organu (rady i burmistrza). W wyborach w 2014 r. inna liczba wyborców brała udział w wyborach na burmistrza a inna liczba w wyborach do rady. Cze jest to normalne? Tak. Nawet jeśli wybory do rady i na burmistrza odbywają się jednego dnia to zawsze występują minimalne różnice. Dlaczego? Powodów jest bardzo dużo. Wystarczy, że głosujący, po otrzymaniu od komisji karty do głosowania na burmistrza i karty do głosowania do rady jednej z tych kart nie wypełni. W ten sposób taki głosujący z formalnego punktu widzenia nie wziął udziału w wyborach, w których nie wypełnił karty.

Różnice są jednak minimalne. Żeby referendum w sprawie odwołania burmistrza było ważne zagłosować musi przynajmniej 3281 uprawnionych mieszkańców (około 26,18%). Z kolei żeby referendum w sprawie odwołania rady miejskiej było ważne zagłosować musi przynajmniej 3276 osób, co jest równoznaczne z frekwencją na poziomie 26,14%.

Referendum w jednej ze spraw może być ważne a w drugiej nie – FAKT

Może się zdarzyć tak, że referendum będzie ważne tylko w jednym z tematów. Przykładowo jeśli w sprawie odwołania burmistrza zagłosuje 3200 mieszkańców a w sprawie odwołania rady 3300 to referendum w sprawie dowołania burmistrza nie będzie ważne, a głosowanie w sprawie rady będzie ważne.

Może takie rozstrzygnięcie nie jest wielce prawdopodobne, ale może się zdarzyć. Wyniki referendów pokazały już, że nieprawdopodobne rozstrzygnięcia mogą mieć miejsce. Przykładowo, w zeszłym roku podczas referendum odwoławczego w gminie Wilczęta (warmińsko-mazurskie) do ważności głosowania zabrakło jednego głosu.

Każdy kto uda się na referendum dostanie jedną kartę do głosowania – MIT

Nie jest to prawdą. Każdy z głosujących otrzyma do komisji referendalnej dwie karty. Jedna będzie dotyczyła odwołania burmistrza a druga odwołania rady. Wynika to z treści postanowienia Komisarza Wyborczego w Koszalinie z 14 grudnia 2016 r. o przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Świdwina Jana Owsiaka oraz Rady Miasta Świdwin przed upływem kadencji. Zgodnie z tym dokumentem komisarz wyborczy określił wzoru dwóch kart.

Tym samym to od głosującego zależy w jakiej ze spraw zabierze głos. Może on przecież zagłosować w dwóch sprawach; może się również wypowiedzieć co do jednego z pytań.

Z głosowania referendalnego zostaną sporządzone dwa protokoły – FAKT

W Świdwinie w referendum mieszkańcy będą rozstrzygać o dwóch różnych sprawach. Skutkuje to również tym, że po zakończeniu referendum powstaną dwa protokoły. Jeden będzie dotyczył głosowania w sprawie odwołania burmistrza a drugi będzie dotyczył odwołania rady. W każdym z tych dokumentów komisja referendalna wyliczy ile mieszkańców wzięło udział w głosowaniu i jaką zanotowano frekwencję.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *