Dziś w Słupnie mieszkańcy decydują o losach Rady Gminy

 

 • Dziś w Słupnie (mazowieckie) odbywa się referendum odwoławcze.
 • Mieszkańcy przy urnach wyborczych odpowiadają na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy Słupno przed upływem kadencji?”
 • Referendum będzie ważne jeśli zagłosuje przynajmniej 2018 osób (około 36%).

W dzisiejszą niedzielę mieszkańcy Gminy Słupno (mazowieckie) udają się do urn wyborczych. Mogą w ten sposób wziąć udział w referendum lokalnym, w którym zadecydują czy Rada Gminy Słupno powinna zostać odwołana przed upływem kadencji.

Głosowanie

Lokale wyborcze zostały otwarte od godziny 7.00. Zgodnie z decyzją Komisarza Wyborczego w Płocku zagłosować można w jednej z dziewięciu obwodowych komisji. Na siedziby komisji zostały wyznaczone:

 1. Obwodowa Komisja do spraw  Referendum Nr  1, Świetlica Wiejska w Bielinie, Bielino 23, 09-410 Płock;
 2. Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 2, Szkoła Podstawowa w Liszynie, Liszyno ul. Wawrzyńca Sikory 19, 09-410 Płock;
 3. Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 3, Remiza OSP w Mijakowie, Mijakowo 3, 09-472 Słupno;
 4. Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr  4, Świetlica Wiejska w Mirosławiu, Mirosław 23, 09-472 Słupno;
 5. Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 5, PTHT Izobud Nowe Gulczewo, Nowe Gulczewo ul. Ketlinga 19, 09-410 Płock;
 6. Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 6, Autoserwis Mazowsze Nowe Gulczewo, Nowe Gulczewo ul. Skrzetuskiego 11, 09-410 Płock;
 7. Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 7, Gminny Ośrodek Kultury Słupno z/s w Cekanowie, Cekanowo ul. Królewska 28a, 09-472 Słupno;
 8. Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 8, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupnie, ul. Warszawska 26a, 09-472 Słupno;
 9. Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 9, Urząd Gminy w Słupnie, Miszewska 8a, 09-472 Słupno.

Każdy z mieszkańców, który będzie chciał zagłosować będzie mógł zrobić to do godziny 21.00. Wtedy lokale wyborcze zostaną zamknięte.

Cisza wyborcza

Od północy w piątek (19 maja) obowiązuje cisza wyborcza przed referendum. Będzie ona trwała do zakończenia głosowania. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Najważniejsza będzie frekwencja

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym głosowanie odwoławcze będzie ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze odwoływanego organu. W listopadzie 2016 r., kiedy Rada Gminy Słupno byłą wybierana do urn poszło 3363 osób. Z tego wynika, że referendum będzie ważne jeśli zagłosuje przynajmniej 2018 osób. Będzie to równoznaczne z uzyskaniem frekwencji około 36%.

Statystyka

Dotychczas w kadencji 2014-2018 przeprowadzono 40 referendów lokalnych. Cztery spośród nich okazały się ważne. Było to w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.) i Gietrzwałdzie (warmińsko-mazurski, 23 kwietnia 2017 r.). Szczególna sytuacja zaistniała podczas referendum w Gminie Dobrcz (kujawsko-pomorskie), które odbyło się 23 kwietnia 2017 r. W rezultacie tego głosowania referendum w zakresie odwołania wójta uznane zostało za nieważne (zbyt niska frekwencja). Inaczej było z pytaniem dotyczącym odwołania rady – w tym przypadku frekwencja zadecydowała, że głosowanie było ważne i rada została odwołana.

Referendum w Słupnie będzie jednocześnie szóstym referendum odwoławczym w tej kadencji na Mazowszu. Wcześniej odbyły się nieudane głosowania w Raciążu, Nowym Dworze Mazowieckim, Bodzanowie, Otwocku i Pionkach.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *