Dziś głosują w Pankach. Chcą odwołać wójta i radę

  • W Gminie Panki (śląskie) trwa referendum lokalne odwoławcze.
  • Mieszkańcy decydują o losach wójta Bogdana Praskiego oraz Rady Gminy.
  • Głosować można w czterech lokalach wyborczych do 21.00.
  • Referendum będzie ważne jeśli do urn pójdzie około 34% uprawnionych mieszkańców.

Dziś w Gminie Panki odbywa się referendum odwoławcze. Podczas głosowania mieszkańcy odpowiadają na dwa pytania: „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Bogdana Praskiego Wójta Gminy Panki przed upływem kadencji?” i „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Rady Gminy Panki przed upływem kadencji?”

Głosowanie

Lokale wyborcze są otwarte od 7.00. Zgodnie z decyzją Komisarza Wyborczego w Częstochowie na terenie gminy powołano cztery obwodowe komisje wyborcze. Oddać głos można w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Pankach, Szkole Podstawowej w Pankach, Szkole Podstawowej w Aleksandrowie i Szkole Podstawowej w Konieczkach.

Głosowanie zakończy się o 21.00.

Cisza wyborcza

Od północy w piątek (3 marca 2017 r.) trwa w Pankach cisza wyborcza. Cisza zakończy się razem z dzisiejszym głosowaniem. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Walka o frekwencję

Zgodnie z przepisami prawa głosowanie będzie ważne jeśli do urn wyborczych pójdzie przynajmniej 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze danego organu. W wyborach do Rady Gminy Panki w 2014 r. na 4120 uprawnionych zagłosowało 2338 osób. Dało to frekwencję na poziomie 56.75%. Żeby planowane referendum w sprawie odwołania rady było ważne to zagłosować musi minimalnie 1403 wyborców. Będzie to równoznaczne z frekwencją na poziomie około 34%.

Jeśli chodzi o wybory na Wójta Gminy Panki, to w 2014 r. rozstrzygnęły się one w I turze. Z 4172 uprawnionych do głosowania w lokalach wyborczych pojawiło się 2337 osób co dało frekwencję 56.02%. Planowane referendum w sprawie odwołania Wójta Praskiego będzie ważne jeśli w referendum zagłosuje 1403 wyborców – niecałe 34%.

Statystyki

Dotychczas w kadencji 2014 – 2018 przeprowadzono 36 prób odwołania władz. Tylko trzy spośród nich okazały się ważne. Było to w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.).

Referendum w Pankach jest trzecim tego typu głosowaniem jakie w aktualnej kadencji odbywa się w województwie śląskim. Wcześniej głosowano w Porębie (10 stycznia 2016 r.) i Szczekocinach (7 sierpnia 2016 r.).

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *