Do 7.00 w Legionowie głosują w sprawie „wielkiej Warszawy”

 

  • W Legionowie (mazowieckie) trwa referendum lokalne.
  • Mieszkańcy decydują czy chcą aby ich miasto stało się częścią „wielkiej Warszawy”.
  • Głosowanie będzie ważne jeśli do urn pójdzie 30% mieszkańców.

Dziś w Legionowie odbywa się referendum lokalne. W głosowaniu mieszkańcy decydują czy chcą żeby ich miasto stało się częścią powiększonej metropolii warszawskiej. O referendum zdecydowali legionowscy radni, którzy uchwałą nr XXVII/348/2017 z 8 lutego 2017 r. wyznaczyli datę głosowania na 26 marca.

Głosowanie

Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 7.00 a zakończy się o 21.00. Oddać swój głos można w jednym z 24 lokali wyborczych. Na kartach do głosowania umieszczone zostało pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?”.

Trwa cisza wyborcza

Do zakończenia głosowania w Legionowie trwa cisza wyborcza. Zabronione jest wtedy podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Frekwencja

Bolączką referendów lokalnych w Polsce jest to, że duża cześć z nich pozostaje nieważna z powodu zbyt niskiej frekwencji. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym głosowanie w Legionowie będzie ważne jeśli do urn pójdzie 30% uprawnionych mieszkańców. Oznacza to, że w referendum musi zagłosować około 12,5 tys. osób.

Historia referendum

Uchwała legionowskich radnych z 8 lutego 2017 r. w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego była wyrazem sprzeciwu w stosunku do projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy (druk nr 1259), który został złożony przez Prawo i Sprawiedliwość. Na mocy projektu powołane miało zostać Miasto stołeczne Warszawa, które obejmie 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk  Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka.

Wojewoda zgodził się na głosowanie

Oprócz Legionowa uchwały o przeprowadzeniu referendów w sprawie przyłączenia do metropolii warszawskiej podjęli radni z Warszawy i Podkowy Leśnej. Poprawność tych dokumentów badał Wojewoda Mazowiecki. Ostatecznie tylko uchwała radnych z Legionowa w opinii Wojewody spełniała wszystkie wymogi prawa. Uchwały z Warszawy i Podkowy Leśnej zostały unieważnione.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *