Czy w Miliczu będą głosować w sprawie Pomnika Wdzięczności

  • Rada Miejska w Miliczu zarządziła referendum w sprawie losów Pomnika Wdzięczności.
  • Zgodnie z planami radnych głosowanie ma odbyć się 23 września.
  • Uchwałę o przeprowadzeniu głosowania aktualnie kontroluje Wojewoda Dolnośląski.

W Miliczu od kilku miesięcy toczy się dyskusja czy pozostawić w centrum miasta Pomnik Wdzięczności. Szansą na zakończenie konfliktu jest referendum, które zarządziła Rada Miejska.

Radni chcą głosowania

Rada Miejska w Miliczu na specjalnie zwołanej sesji 6 sierpnia zdecydowała o przeprowadzeniu referendum gminnego. W głosowaniu mieszkańcy miasta mają odpowiedzieć na pytanie „Czy uważasz, że Pomnik Wdzięczności ma pozostać w niezmienionej formie i miejscu?” Według planów radnych głosowanie ma odbyć się 23 września.

Ustawa dekomunizacyjna a pomnik w Miliczu

Pomnik Wdzięczności w Miliczu wzniesiony został w 1966 r. Jak nazwa monumentu wskazuje upamiętnia on wyzwolenie miasta przez Armię Czerwoną. Wskazuje na to również data 22 stycznia 1945 r. umieszczona na pomniku. Tego właśnie dnia wojska sowieckie wkroczyły do Milicza.

Pomysł usunięcie pomnika z placu ks. Waresiaka w Miliczu jest związany z ustawa dekomunizacyjną, która została uchwalona przez w kwietniu 2016 r.

Referendum a Wojewoda Dolnośląski

To czy referendum zostanie przeprowadzone nie jest jeszcze pewne. Analizą treści uchwały aktualnie zajmuje się Wojewoda Dolnośląski. Jeśli dopatrzy się on błędów w uchwale to może ją uchylić.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *