Czy można odwołać Sejmik Województwa Śląskiego?

 

  • W ostatnich dniach w ogólnopolskich mediach dużo mówi się o Sejmiku Województwa Śląskiego.
  • Wojciech Kałuża (wybrany z list Nowoczesnej) przyłączając się do Prawa i Sprawiedliwości sprawił, że ta ostatnia partia może samodzielnie rządzić w Sejmiku Śląskim.
  • Jednym ze sposobów na zmianę władz województwa jest przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania sejmiku.

W Śląskim wrze. Decyzja o przyłączeniu się Wojciecha Kałuży do Prawa i Sprawiedliwości sprawiła, że w samorządzie województwa właśnie ta partia ma samodzielna większość. Podczas jednego z protestów w Żorach pojawiła się poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Stwierdził on, że jednym ze sposobów zmiany w samorządzie województwa jest przeprowadzenie referendum odwoławczego. Czy jest to możliwe?

Sejmik można odwołać

Zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym mieszkańcy mają prawo do przeprowadzenia referendum, w którym odwołają właściwy dla swojej wspólnoty organ stanowiący. W przypadku samorządu województwa organem takim jest sejmik. Takie referendum mogą zainicjować mieszkańcy. Problem jednak w tym, że pod pomysłem referendum musiałoby się podpisać około 177 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców Śląska.

Z referendum i tak trzeba poczekać

Referendum odwoławcze nie może być przeprowadzane zaraz po wyborach. Zgodnie z ustawą referendalną tego typu głosowań nie organizuje się w ciągu 10 miesięcy od dnia wyboru. Oznacza to, że ewentualne referendum w sprawie odwołania Sejmiku Województwa Śląskiego mogłoby być inicjowane we wrześniu przyszłego roku.

Referendum musi być ważne

Zorganizowanie głosowania referendalnego to jeden problem. Drugim jest zachęcenie mieszkańców województwa do udziału w głosowaniu. Pamiętać trzeba, że głosowanie odwoławcze jest ważne jeśli uda się uzyskać odpowiednią frekwencję – przynajmniej 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborach.

Czy referendum jest możliwe

Poseł Budka goszcząc w Żorach stwierdził, że na dzień dzisiejszy pomysł referendum nie jest rozważany. Pamiętać trzeba, że w polskich warunkach tylko znikoma część referendów kończy się odwołaniem organów samorządowych. Z drugiej strony nawet udane referendum odwoławcze doprowadzi jedynie do kolejnych wyborów, których wyników żadna partia nie może teraz przesądzać.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *