Czy można odwołać Sejmik Województwa Śląskiego?

 

  • W ostatnich dniach w ogólnopolskich mediach dużo mówi się o Sejmiku Województwa Śląskiego.
  • Wojciech Kałuża (wybrany z list Nowoczesnej) przyłączając się do Prawa i Sprawiedliwości sprawił, że ta ostatnia partia może samodzielnie rządzić w Sejmiku Śląskim.
  • Jednym ze sposobów na zmianę władz województwa jest przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania sejmiku.

W Śląskim wrze. Decyzja o przyłączeniu się Wojciecha Kałuży do Prawa i Sprawiedliwości sprawiła, że w samorządzie województwa właśnie ta partia ma samodzielna większość. Podczas jednego z protestów w Żorach pojawiła się poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Stwierdził on, że jednym ze sposobów zmiany w samorządzie województwa jest przeprowadzenie referendum odwoławczego. Czy jest to możliwe?

Sejmik można odwołać

Zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym mieszkańcy mają prawo do przeprowadzenia referendum, w którym odwołają właściwy dla swojej wspólnoty organ stanowiący. W przypadku samorządu województwa organem takim jest sejmik. Takie referendum mogą zainicjować mieszkańcy. Problem jednak w tym, że pod pomysłem referendum musiałoby się podpisać około 177 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców Śląska.

Z referendum i tak trzeba poczekać

Referendum odwoławcze nie może być przeprowadzane zaraz po wyborach. Zgodnie z ustawą referendalną tego typu głosowań nie organizuje się w ciągu 10 miesięcy od dnia wyboru. Oznacza to, że ewentualne referendum w sprawie odwołania Sejmiku Województwa Śląskiego mogłoby być inicjowane we wrześniu przyszłego roku.

Referendum musi być ważne

Zorganizowanie głosowania referendalnego to jeden problem. Drugim jest zachęcenie mieszkańców województwa do udziału w głosowaniu. Pamiętać trzeba, że głosowanie odwoławcze jest ważne jeśli uda się uzyskać odpowiednią frekwencję – przynajmniej 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborach.

Czy referendum jest możliwe

Poseł Budka goszcząc w Żorach stwierdził, że na dzień dzisiejszy pomysł referendum nie jest rozważany. Pamiętać trzeba, że w polskich warunkach tylko znikoma część referendów kończy się odwołaniem organów samorządowych. Z drugiej strony nawet udane referendum odwoławcze doprowadzi jedynie do kolejnych wyborów, których wyników żadna partia nie może teraz przesądzać.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *