Czy będzie referendum odwoławcze burmistrza Boguszowa-Gorc?

 

  • Burmistrz Boguszowa-Gorc Jacek C. kilka tygodni po wyborach został zatrzymany na gorącym uczynku podczas brania łapówki.
  • Prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy postawili burmistrzowi zarzut przyjęcia 70-ciu tysięcy złotych łapówki.
  • W związku z toczącą się sprawą burmistrz od grudnia przebywa w areszcie.
  • Klub Radnych „Razem dla Boguszowa-Gorc” w związku z sytuacją w mieście postanowił rozpocząć procedurę odwołania burmistrza.

 

Burmistrz Boguszowa-Gorc Jacek C. został zatrzymany przez policję 19 grudnia. Trzy dni później (22 grudnia) Sąd Rejonowy w Świdnicy na wniosek Prokuratury Okręgowej w Świdnicy zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Jacka C. Od tamtej pory w związku z toczącą się sprawą areszt kilkukrotnie przedłużano.

Klub Radnych „Razem dla Boguszowa-Gorc” chce referendum

Sytuacji w urzędzie miejskim nie mogą zaakceptować radni z klubu „Razem dla Boguszowa-Gorc”. Z związku z tym, że Jacek C. znalazł się w areszcie z tak poważnymi prokuratorskimi zarzutami postanowili rozpisać procedurę odwołania burmistrza. Radni złożyli wniosek o zwołanie sesji rady, na której zostanie podjęta uchwała o przeprowadzeniu referendum lokalnego w sprawie odwołania burmistrza. Początkowo termin tej sesji planowano na 7 sierpnia, co jednak nie doszło do skutku. W opinii Przewodniczącego Rady Miejskiej Boguszowa-Gorc Stanisława Urbaniaka termin wskazany przez radnych nie mógł zostać przyjęty z uwagi na kwestie proceduralne. Na dzień dzisiejszy nie ustalono jeszcze daty sesji, na której radni zajmą się uchwałą w sprawie referendum.

Jeśli rada nie będzie chciała referendum

Klub Radnych „Razem dla Boguszowa-Gorc” nie ma większości w radzie miejskiej. Może się okazać, że większość nie będzie chciała referendum w sprawie odwołania burmistrza Jacka C. Inicjatorzy referendum na taką sytuację są przygotowani – rozpoczną wtedy społeczną akcję zbieranie podpisów mieszkańców pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. W takim przypadku decyzji o referendum nie będzie podejmowała Rada Miasta. O głosowaniu odwoławczym decydował będzie Komisarz Wyborczy.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *